Orkiestra Dęta Parafii św. Józefa i Dzielnicy Opole – Szczepanowice powstała w 1981 roku. Założycielem orkiestry był ksiądz proboszcz Hubert Skomudek, pochodzący z miejscowości Bogacica, leżącej nieopodal Kluczborka oraz parafianie. Pierwszym Kapelmistrzem został Pan Joachim Wilczek.

Swą muzyką orkiestra wzbogaca liturgię mszy św. i nabożeństw w parafialnym kościele, jak również w okolicznych parafiach. Oprócz muzyki kościelnej orkiestra w swoim repertuarze ma również utwory o charakterze rozrywkowym. Wiele popularnych współczesnych piosenek i melodii, standardy jazzu i swingu, ale także utwory muzyki klasycznej. Każdy koncert to niezwykły program wzbogacony przez instrumentalnych solistów i wokalistów.

W swojej historii ma wiele koncertów w kraju i za granicą (Czechy, Słowacja, Niemcy). Główne osiągnięcia orkiestry to min.: 2 miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Nysie w 1986 r., w kategorii orkiestr małych, 1 miejsce i nagroda publiczności w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Gogolinie, w kategorii orkiestr młodzieżowych, 3 i 2×1 miejsce w Przeglądach Orkiestr Mniejszości Niemieckiej w Lichynii, 6 i 3 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Bӧsel w latach 2016-2018 w Niemczech i I miejsce w XX przeglądzie orkiestr dętych w Radłowie w roku 2017 i I miejsce w 2018 r. W 2019 roku orkiestra wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Dużych Koncertowych Orkiestr Dętych w Ostrawie, gdzie w wyższej kategorii zdobyła Złotą Opaskę.

W roku 2015 orkiestra nagrała swoją pierwszą profesjonalną płytę CD z utworami bożonarodzeniowymi. Orkiestra obecnie liczy 46 członków. Orkiestrę tworzą głównie dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe.

Od października 2010 roku dzięki Stowarzyszeniu „JÓZEF”, Fundacji „Orkiestra Dęta Opole-Szczepanowice” i wielu innych darczyńców orkiestra i fundacja prowadzi naukę gry na instrumentach dętych dzieci i młodzieży w naszej parafii i dzielnicy. Po kilku latach nauki zasilają oni naszą orkiestrę. Obecnym dyrygentem orkiestry jest Karolina Polak.